מדוע אוורור גג רעפים הוא חובה כשמתקינים מפוח?

מדוע אוורור גג רעפים הוא חובה כשמתקינים מפוח?

בתים עם גגות רעפים הם מראה נפוץ בישובים רבים ועליית גג היא תמיד תוספת מבורכת לכל בית. בסיפורים רבים עליית הגג היא מקום קסום ומכושף, וגם במציאות מדובר בניצול מיטבי של שטח הבית ובפינה שקטה שניתן להשתמש בה למגוון רחב מאוד של מטרות.

יחד עם זאת עליות גג מתאפיינות גם בבעיה שאי אפשר להתעלם ממנה: הן חמות מאוד. זוהי בעיקר בעיה במדינות חמות כמו ישראל, אבל למרבה השמחה יש גם פתרון יעיל במיוחד: מפוח. עוד חשוב להדגיש שכשמתקינים מפוח חובה במקביל להבטיח את אוורורו של גג הרעפים.

כיצד פועל מפוח בגג רעפים?

השיטה שבה מתבצעת הורדת הטמפרטורה באמצעות מפוח בתוספת אוורור גג רעפים הינה פשוטה: המפוח, אשר מותקן על הגג עצמו (בפשטות ובמהירות), יונק את האוויר החם מעליית הגג ומוציא אותו החוצה. בנוסף ישנו מנוע חשמלי שנכנס לפעולה באופן אוטומטי על בסיס זיהוי הטמפרטורה בכל נקודת זמן (המערכת כוללת תרמוסטט).

מהי התרומה לטמפרטורה בבית?

כשמתקינים מפוח ובנוסף דואגים לאוורר את גג הרעפים, התוצאה מרשימה מאוד: החום אשר כלוא בעליית הגג עצמה מוצא החוצה על-ידי המפוח, כך שניתן להוריד את הטמפרטורה בה בכ-15 מעלות, וגם בשאר רחבי הבית ישנה ירידה של ממש בטמפרטורות (בדרך כלל בין 3 ל-5 מעלות, שכמובן מהוות הבדל דרמטי ומשפיעות במידה ניכרת על איכות החיים כמו גם על הצורך בפתרונות מיזוג יקרים).

מדוע נדרש אוורור גג רעפים כשמתקינים מפוח?

כאמור אוורור גג רעפים הינו חובה כשמתקינים בו מפוח. על-מנת להבטיח מקסימום אפקטיביות של המערכת כולה, חשוב להקפיד כי השטח המאפשר כניסת אוויר אל חלל גג הרעפים יהיה גדול משטח החתך של המפוח, כלומר האזור שבו מתבצעת יניקת האוויר החם החוצה. היחס הרצוי הוא שתיים לאחת, כלומר ששטח כניסת האוויר היה כפליים (או יותר) משטח החתך. בדרך זו מובטחים אוורור גג רעפים יעיל וטמפרטורה נוחה בכל רחבי הבית.

עוד כדאי לדעת כי את אוורור גג הרעפים ניתן לבצע בשתי דרכים – רעפי אוורור או תריס בתקרה.